Turistický oddíl TJ Spartak Bílovec

O nás

Historie

Historie bílovecké turistiky sahá až do roku 1931, kdy byl v Bílovci založen Český svaz Junáků. Oddíl tvořilo 15 členů, hlavně mládež.

Po tříletém působení oddíl zanikl. I po zániku svazu a v době okupace zůstala skupina mladých turistů tomuto spolku věrná. Český svaz Junáků byl obnoven v roce 1946 při DTJ (Dělnické tělovýchovné jednotě), ale v roce 1948 zanikl.

Počátky organizované turistiky v Bílovci začínají v roce 1950, kdy pár mladých nadšenců založilo turistický odbor. Zakladatelem byl Valdemar Koziol, který se svým vrstevníkem A. Fialou, Jarmilou Cardovou a dalšími organizoval pěší a cyklistické toulky přírodou. Brzy se odbor rozrostl o další dospělé členy a také o mládež, které se V. Koziol rád a hodně věnoval. Od roku 1963 odbor činnost utlumil, turistické akce se konaly nárazově, činnost se zaměřovala většinou jen na značení turistických cest a roku 1966 odbor zanikl kvůli nedostatku cvičitelů.

Uplynula hezká řádka let a manželé Koziolovi dne 9. dubna 1973 znovuobnovili odbor turistiky. Věra Koziolová se stala první předsedkyní Odboru turistiky TJ Spartak Bílovec, Valdemar Koziol byl místopředsedou, organizační pracovník Sylva Švestková, propagační pracovník Ctirad Kupka, zdravotník Dagmar Konopásková, kronikář Jiří Veselý, hospodářka Mahulena Koziolová. Mezi první členy patřili dále Rostislav Dresler, Marie Koziolová a Valdemar Koziol mladší. Odbor měl v této době 33 členů a počet se každým rokem zvyšoval. V roce 1977 již měl odbor turistiky 91 členů, z toho 3 oddíly mládeže.

V roce 1974 byl ustanoven turisticky oddíl mládeže TOM Zálesáci, který do roku 1979 vedla Věra Koziolová ml. Jako pomocní cvičitele a vedoucí mládeže pracovali rovněž:
Pavel Hruška 1974 – 1977 (následuje odchod k horolezcům)
Jiří Veselý 1974 - 1978
Ctirad Kupka 1974 – 1978
Jarmila Cardová 1974, 1990 - dosud
Mahulena Koziolová (Hermanová) 1976 Petr Pchálek 1976
Jana a Milan Bzonkovi od r 1979
Vítoslav Řeháček 1976 -1980
Jana Řeháčková (Slavíková) 1976 – dosud
Ludmila a Josef Bártovi 1984 – dosud František Honěk 1978
Zdeňka Selešiová 1976 - dosud Pavel Janíček 1978
J. Krumpholzová 1978 Ema Kafková 1978
Jiří Mrva 1978 Stanislav Fibiger 1982 - 1983
Milan Herman 1982 Jiří Hruška 2019 - 2022
Jakub Herman 2019 – dosud Šárka Pokludová 2014 - dosud

Jako instruktoři a vedoucí akcí pracovali ještě:
Tomáš, Táňa a Martin Hoňkovi, Jindřich Fibiger, Zdeňka a Zdeněk Mendlovi, Šárka Mrvová, Petr Závodský, Helena Svršková, Markéta Kanioková, Ivana a Tereza Kubesovy, Vendula Maňásková, Zuzana Horáková, Petr Slavík, Šárka Gilgová a Aneta Dreslerová v oddílu mládeže Nezmaři pracuje dosud.

Jako předsedkyně odboru turistiky při TJ Spartak pracovala nadále Věra Koziolová, členové plnili výkonnostní odznaky, provozovali rovněž vysokohorskou turistiku a zúčastňovali se zahraničních zájezdů.

Bílovecká padesátka

V roce 1974 se uskutečnil 1. ročník pochodu Bílovecká padesátka. Zakladatelem byl Valdemar Koziol, první ročník měl jen dvě pěší trasy 25 a 50 km s 26 účastníky. V dalších letech prošla akce mnoha změnami. Trasy byly rozšířeny o 100 km – v roce 1976 se této trasy zúčastnilo 22 účastníků. Dnes má Bílovecká padesátka 4 pěší trasy na 10, 15, 25 a 50 km a 4 cyklo trasy 25, 50, 75 a 100 km, na které přijíždějí účastníci z dalekého okolí.

TOM Nezmaři

V roce 1974 vznikl zároveň turistický oddíl mládeže a v následujícím roce 1975 turisté zorganizovali 1. ročník místního kola turistických závodů. Členové TOM se těchto závodů účastní dodnes a skvělé reprezentují nejen oddíl, město, ale i ČR.

Oddíl mládeže Nezmaři se sice stal samostatným oddílem TJ Spartaku Bílovec (2021), ale sdílíme společně klubovnu a stále úzce spolupracujeme.

Činnost oddílu v současnosti

Turisté organizovali i populární akci Pohádkový les, kterého se v roce 1982 zúčastnilo 170 dětí a 244 rodičů, další rok to už bylo 298 dětí a 600 rodičů.

V bohaté činnosti - pěší a cyklo výletech, akcích na běžky, vysokohorské turistiky, Bílovecké padesátce, značení turistických tras, zajímavých besed pro veřejnost s významnými osobnostmi sportu-např. Helenou Fibingerovou (1982), potápěči z Kopřivnice, horolezcem J. Kráčalíkem, mořeplavcem Karlem Stanovským a dalšími, oddíl pokračoval pod vedením Věry Koziolové do roku 1985, kdy byl předsedou zvolen ing. Jiří Langer. Oddíl mládeže TOM Nezmaři pod vedením manželů Ludmily a Josefa Bártových a Jany Slavíkové jako hospodáře, začal dosahovat mimořádných úspěchů v turistických závodech na celostátní i mezinárodní úrovni. V práci metodika v roce 1992 vystřídal Víťu Řeháčka, který převzal po J. Langrovi vedení turistického odboru, Jiří Řeháček. Kromě víkendových výletů převzal po Jarmile Cardové spolu s Ivanem Pospíškem a Zdeňkem Richterem organizaci středečních pěších výletů, které jsou velmi oblíbené a početné až do dnešních dnů. Na bohaté činnosti odboru se v této době podíleli : Víťa Řeháček, Jiří Řeháček, Jarmila Cardová, Růženka Thielová, Zdeňka Selešiová, Marie a Stanislav Koneční, Jana a Milan Bzonkovi, Ludmila a Josef Bártovi, Zdeňka a Zdeněk Mendlovi, Jana Slavíková.

Významnou akcí byla beseda v přeplněném Kině s cestovatelem Víťou Dostálem v listopadu 1998, mj. rodákem z Bílovce.

V roce 2000 byl do čela turistického oddílu zvolen ing. Ladislav Šír. Dosavadní předseda Víťa Řeháček se naplno věnoval značení turistických cest, spolu s V. Koziolem, Stanislavem Konečným, Mahulenou a Milanem Hermanovými a jejich 2 syny, posléze se k nim přidali i Dana a Mirek Hortovi. Funkci předsedy okresní značkařské komise až do svých 90 let vykonával Valdemar Koziol. Nyní je předsedou jeho vnuk Jakub Herman.

Turistický odbor pod vedením ing. Ladislava Šíra vykazoval bohatou činnost – co do autobusových výletů za poznáním českých i slovenských pohoří, výletů do okolí, cyklo výletů, vysokohorských túr ať už ve Vysokých Tatrách nebo v Alpách.

Mezi významné akce patřila beseda s horolezcem Radkem Jarošem z expedice Nepál – Himaláje. Stejné velehory několikrát navštívil i horolezec Libor Uher, beseda s ním proběhla v bíloveckém kině.

Na bohaté činnosti se podíleli jak členové výboru, tak i ostatní aktivní členové především Zdeněk Škandera, Eda Bajer, Ludmila Bártová, Jana Bzonková, Šárka Gilgová, Jiří Řeháček, Miroslav Hort, Olga Fusíková, Milada Šindelová, Marie Horáková, Marie a Stanislav Koneční, Jana Slavíková, Mirek Kratochvíl, Eva Adamcová.

Cykloturisté pod vedením Marie a Stanislava Konečných a Zdeňka a Milady Škanderových pravidelnými týdenními výlety vykazoval rovněž bohatou činnost.

Jarmila Cardová a Zdeňka Selešiová organizují pro tzv. „dámský klub“ výlety, vycházky a jiné aktivity pro dříve narozené turistky.

Tato bohatá činnost odboru pokračuje až do dnešních dní i po změně předsedy v roce 2016, kdy se jim stal Miroslav Kratochvíl. Do výboru turistiky postupně přibyly nové tváře : Pavel Mrva-jednatel, Hanka Nováková- kronikář, Táňa Tillová-pokladník, Anička Fišerová nahradila Marii Horákovou, Eliška Lazecká Miroslava Horta. Středeční aktivity pokračují každotýdenními výlety, vzhledem k množství účastníků je organizováno i více tras. Plánují a zajišťují je nadále Zdeněk Škandera, Marie Horáková, Hanka Nováková, Věra Gelnarová, Broňka Těžká, Jiří Řeháček, Zdeněk Richter, Lenka Klementová, Jarmila Holaňová a Jana Pjentáková.

Náplní naši činnosti nejsou jen výlety, ale uspořádali jsme i besedy s Jiřím Kleinem o expedici na nejvyšší sopku světa Ojos del Sajado (6 893 m) – Jižní Amerika nebo s horolezcem Markem Novotným o cestách do Himaláje. Naši členové Mirek a Dana Hortovi pracují nadále jako značkaři při okresní sekci značení Klubu českých turistů.